SAMI śmiecimy! Tworzymy śmietniska przy kontenerach na śmieci!
Niestety takie widoki coraz częściej obserwujemy przy kontenerach do zbiórki odpadów selektywnych. Śmieci zamiast trafiać do odpowiednich pojemników są notorycznie zostawiane i wyrzucane przy kontenerach. Dywany, meble, odpady budowlane i po artykułach spożywczych, kartony, dziecięce zabawki, rozerwane worki to śmieci, które są regularnie podrzucane pod kontenery. Nawet wówczas, gdy pojemniki są puste i wystarczy jedynie je tam wrzucić, a w przypadku gabarytów wystawić przed dom i zgłosić do Urzędu Miejskiego wywóz takich odpadów. Bezpłatnie korzystać można też z PSZOK-u, który czynny jest kilka razy w tygodniu. W ten sposób sami zaśmiecamy swoje otoczenie. Śmieci podrzucają nie tylko osoby, które akurat przypadkiem przejeżdżają przez gminę, ale również sami mieszkańcy.
- Odbieramy zgłoszenia od mieszkańców naszej gminy, którzy informują nas o takich sytuacjach. I staramy się na bieżąco interweniować, ale działania ze strony gminy muszą być połączone z odpowiednim i odpowiedzialnym podejściem mieszkańców do tematu. Wspólnie z firmą Eneris Surowce S.A. podjęliśmy działania zaradcze. Od kilku tygodni kontenery są opróżniane dwa razy częściej, a także sprzątane jest ich otoczenie. Sytuacja nie ulegnie zmianie, jeśli sami nie będziemy reagować. Dlatego ponownie zwracamy się z apelem do mieszkańców, aby informowali Urząd Miejski w Żarowie o podrzucaniu śmieci pod pojemniki. Wystarczy podesłać zdjęcie osoby lub pojazdu na adres: t.kuska@um.zarow.pl lub zadzwonić z informacją do pracownika UM Żarów pod nr tel. 74 30 67 334. Po otrzymaniu takiej wiadomości w trybie pilnym skierujemy sprawę na Policję, celem jak najszybszego ukarania sprawcy zdarzenia – mówi Tomasz Kuska z Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Żarowie.
Przypominamy, że odpady wielkogabarytowe można bezpłatnie oddawać do PSZOK-u przy ul. Armii Krajowej 34 w Żarowie w każdy poniedziałek (w godz. 16.00-18.00), środę (w godz. 14.00-18.00) i sobotę (w godz. 10.00-14.00). Gabaryty także zbierane są spod posesji każdego domu w każdy ostatni piątek miesiąca z terenów wsi oraz w każdy przedostatni piątek miesiąca z terenu miasta Żarów. Informacje o lokalizacji wystawionych odpadów wielkogabarytowych należy zgłaszać najpóźniej przed dniem odbioru do godz. 15.00 do Urzędu Miejskiego w Żarowie pod numerami telefonów 74 30 67 351 lub 74 30 67 334.
Czy rzeczywiście tak trudno segregować śmieci i wrzucać je do odpowiednich kontenerów? Niestety, chyba tak, skoro miejsca przygotowane do selektywnej zbiórki śmieci w ciągu jednego dnia po opróżnieniu, zamieniają się w małe wysypiska śmieci. A mieszkańcy nie zwracają uwagi na to, co i gdzie trafia do kontenerów. PAMIĘTAJMY! Pojemniki do zbiórki odpadów selektywnych są do dyspozycji mieszkańców, a nie przedsiębiorców i sklepikarzy.
Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się wokół nas, naszego miasta i gminy. To od nas, naszego zachowania i podjętych działań zależy tak naprawdę wizerunek naszej gminnej przestrzeni. PAMIĘTAJMY! Prawo przewiduje surowe kary za podrzucanie śmieci. Pozostawienie telewizora, kanapy i każdego innego rodzaju odpadu pod pojemnikiem jest traktowane jak wykroczenie, za które grozi kara do 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu nawet do 5000 zł.
Apelujemy również do młodzieży, która korzysta ze skateparku. Odbieramy sygnały od mieszkańców, że teren ten jest zaśmiecany, a młodzi ludzie dewastują, hałasują i rozrzucają kartony po całym obiekcie. Przypominamy, że cały ten obszar jest intensywnie monitorowany.
Magdalena Pawlik