Konsultacje społeczne w sprawie kolei dużych prędkości na Dolnym Śląsku
Przedstawiciele firmy BBF Sp. z o.o. wraz z inwestorem – Centralnym Portem Komunikacyjnym Sp. z o.o przedstawili wstępne możliwości przebiegu linii kolejowej w regionie. W ramach projektu przewidziano realizację linii kolejowej z ruchem mieszanym, przewidzianym dla kolei dużych prędkości do 250 km/h, a także dla ruchu regionalnych ekspresów oraz pociągów towarowych mogących rozwijać prędkość do 160 km/h.
Przypomnijmy, że modernizacja istniejących i budowa nowych linii kolejowych dla potrzeb kolei szybkich prędkości związana jest z planowaną budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wstępne założenia dotyczące przebiegu kolei dużych prędkości na Dolnym Śląsku przewidują, że na odcinku od Wrocławia do Żarowa linia będzie przebiegać w tym samym miejscu co obecnie. Od Żarowa linia miałaby jednak zostać poprowadzona przez Świdnicę, Wałbrzych, a następnie w kierunku Lubawki i granicy państwa, gdzie połączyłaby się z odpowiednikiem szybkich kolei po stronie czeskiej.
- W celu opracowania studium nasza firma przeprowadzi wielokrotną analizę i weryfikację dotychczasowych wstępnych wariantów przebiegów. Pod uwagę będziemy brać środowisko naturalne (parki narodowe, rezerwaty, pomniki przyrody), zagospodarowanie i ukształtowanie terenu, obecność zabytków archeologicznych, warunki techniczne projektowanych linii kolejowych, lokalizacje terenów zagrożonych powodziami. Po wielokrotnej analizie, uwzględnieniu uwarunkowań projektowych i zebraniu informacji od samorządów oraz mieszkańców, na kolejnych konsultacjach społecznych zaprezentujemy 3 rekomendowane warianty – mówił podczas spotkania w Żarowie Krzysztof Smardzewski Smart Media - Konsultacje Społeczne.
Podczas konsultacji, obecny na spotkaniu burmistrz Leszek Michalak przedstawił również stanowisko Urzędu Miejskiego w Żarowie dla projektu „Budowa linii kolejowej Żarów – Świdnica –Wałbrzych – granica państw”.
Kolejne konsultacje społeczne mają odbyć się na przełomie marca i kwietnia 2022 roku.
Uwagi i wątpliwości należy przesyłać drogą mailową: bbf@bbf.pl z uwzględnieniem tytułu „Studium Żarów – granica państwa”.
Magdalena Pawlik