Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności 40. rocznica wprowadzenia stanu...

  Aktualności

Burmistrz Leszek Michalak, zastępca burmistrza Przemysław Sikora i przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny składają kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Narodowej
13-12-2021

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Pamiętamy!

13 grudnia 2021r. przypadała 40.rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie. Dziś naszym obowiązkiem jest pamiętać o tamtych wydarzeniach.

W hołdzie wszystkim ofiarom stanu wojennego 13 grudnia zapaliliśmy znicze pod żarowskim Pomnikiem Pamięci Narodowej, a wiązanki kwiatów złożyli burmistrz Leszek Michalak, zastępca burmistrza Przemysław Sikora i przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny.

Burmistrz Leszek Michalak, zastępca burmistrza Przemysław Sikora i przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

- Od tamtych wydarzeń minęło już 40 lat. Była to ta chwila, kiedy władza powiedziała „Nie” społeczeństwu polskiemu, które wzbijało się na niepodległość. Władza w sposób brutalny, ze skutkami śmiertelnymi postanowiła pokazać, że jest silniejsza. Jest to takie przesłanie na przyszłość. Myślę, że każdy, kto sprawuje władzę powinien pamiętać, że jest z nadania ludzi i działając powinien mieć przed sobą to najwyższe dobro, jakim jest dobro społeczeństwa. My Żarowianie pamiętamy o tamtych wydarzeniach. Każde miasto ma swoich bohaterów, Żarów też ma swoich bohaterów i musimy o nich pamiętać. Warto przypominać historię takich bohaterów, to jest nasz obowiązek i nasza powinność – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Wprowadzony 13 grudnia 1981 roku stan wojenny w Polsce został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano 10 131 działaczy NSZZ „Solidarność”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z KWK „Wujek” podczas pacyfikacji górniczego protestu przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego.

Magdalena Pawlik