Jesteś na > Aktualności Dotacje na remonty zabytków

Burmistrz Leszek Michalak, zastępca burmistrza Przemysław Sikora i ksiądz Mariusz Walas trzymają promesy
03-06-2022

Dotacje na remonty zabytków

Kolejne zabytki na terenie naszej gminy zostaną wyremontowane. Kilka dni temu burmistrz Leszek Michalak wraz z zastępcą burmistrza Przemysławem Sikorą przekazali na ręce księdza Mariusza Walasa proboszcza parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie promesy na renowacje zabytków w kościołach w Bukowie i Pożarzysku.

Są to już kolejne dotacje ze środków budżetu gminy Żarów, które w tym roku otrzymały parafie. Łącznie na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków przekazaliśmy ponad 160 tysięcy złotych.

Do kościołów w Bukowie i Pożarzysku trafi ponad 29 tysięcy złotych. Kwota 14.000,00 zł zostanie przeznaczona na konserwację epitafium na nagrobku Johanna Frantzke w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie. W kościele pw. Św. Józefa w Pożarzysku zrealizowane zostaną prace konserwatorskie przy kamiennych elementach prezbiterium-sakramentarium. Wartość dofinansowania wynosi 15.405,00 zł.

kościół w Pożarzysku

- Po raz kolejny środki z budżetu gminy Żarów zostały przekazane na wsparcie lokalnych zabytków. W tym roku Rada Miejska, podejmując uchwałę, przyznała cztery dotacje na kwotę ponad 160 tysięcy złotych, które przekazaliśmy na renowacje zabytków w kościołach. Wszystkie prace, które będą realizowane w naszych parafiach objęte są nadzorem konserwatora zabytków – mówi burmistrz Leszek Michalak.

kościół w Bukowie

Dotacje na prace konserwatorskie w tym roku także otrzymały:

1. Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Imbramowicach na remont podestu pod ławkami, słupów, posadzki i schodów na chór: kwota 60.000 zł

2. Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Imbramowicach na renowację wraz z zabezpieczeniem przed degradacją kompletu neogotyckich witraży z 1895r. w Kaplicy Mszalnej w Pyszczynie: kwota 35.000 zł

3. Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach na prace konserwatorskie przy szafie organowej w kościele filialnym w Zastrużu: kwota 37.972,50 zł.

Magdalena Pawlik na podstawie informacji z Urzędu Miejskiego w Żarowie