Jesteś na > Aktualności Grób sierżanta Bolesława Kosteckiego...

nadanie Insygnium „Grób Weterana” na grobie sierżanta Bolesława Kosteckiego
06-06-2022

Grób sierżanta Bolesława Kosteckiego odznaczony Insygnium „Grób Weterana”

Znajdujący się na cmentarzu komunalnym w Żarowie grób sierżanta Bolesława Kosteckiego – żołnierza II Korpusu Polskiego gen. W. Andersa został dziś oznaczony Insygnium „Grób Weterana” i wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Organizatorem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Żarowska Izba Historyczna.

Od 2021 roku dzięki staraniom Żarowskiej Izby Historycznej ostatnie miejsce spoczynku starszego sierżanta Bolesława Kosteckiego – żołnierza II Korpusu Polskiego gen. W. Andersa i jego rodziny ma godną oprawę. Zniszczony drewniany nagrobek zastąpiła granitowa płyta. Na miejscu starej drewnianej skrzyni oraz metalowego krzyża wykonany został w czerwcu ubiegłego roku nowy granitowy nagrobek. Grób w minionym roku, podczas święta 11 listopada odznaczony został także Insygnium „Ojczyzna Swemu Obrońcy”.

- Upamiętnienie miejsca spoczynku st. sierż. chor. Bolesława Kosteckiego na cmentarzu komunalnym w Żarowie to nie ostatni projekt zrealizowany dzięki współpracy Żarowskiej Izby Historycznej i Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział Wrocław. W chwili obecnej rozpoczęte zostały prace nad kolejnym wspólnym przedsięwzięciem, którego celem jest upamiętnienie pozostałych Weteranów Walk o Wolność i Niepodległość Polski – byłych mieszkańców gminy Żarów. Finał niniejszego projektu będzie miał miejsce 11 listopada 2022r. podczas uroczystości związanych z Narodowym Świętem Niepodległości – mówi Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.

Pomnik bohatera uroczyście odznaczyli dr Katarzyna Pawlak-Weiss z IPN Wrocław, burmistrz Leszek Michalak oraz Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.

Nadanie Insygnium

Insygnium „Grób Weterana”