Złote Dęby dla zasłużonych
Podczas dożynek gminnych w Żarowie burmistrz Leszek Michalak wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Romanem Koniecznym uhonorowali mieszkańców statuetkami „Złotych Dębów” . Są to najwyższe gminne odznaczenia przyznawane w Żarowie od ponad dwudziestu lat.
- Odznaczenia „Złote Dęby” są przyznawane zasłużonym mieszkańcom naszej gminy, społecznym działaczom i pasjonatom, zaangażowanym organizatorom i przedstawicielom stowarzyszeń i organizacji funkcjonującym na terenie gminy Żarów. Serdecznie gratulujemy wszystkim odznaczonym i dziękujemy za Państwa zaangażowanie na rzecz naszej gminy - gratulowali burmistrz Leszek Michalak i przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny.
Laureaci "Złotych Dębów" 2022r.:
GENOWEFA I MACIEJ KWARCIAK
Swojej pasji – ratowaniu lokalnych zabytków poświęcają każdą wolną chwilę. Od 1993r. mieszkają na terenie Tarnawy i od tego czasu angażują się we wszelkie działania związane z odnawianiem zabytków, szczególnie sakralnych. Państwo Kwarciak realizacji swojej pasji nie tylko poświęcają swój wolny czas, ale także własne fundusze, przy okazji wykorzystując cenne doświadczenie i zdobytą wiedzę. Przykładem są odnowione zabytki w Imbramowicach oraz Pyszczynie. Wspólnie prowadzą również kronikę parafialną, która liczy kilka tomów i stanowi doskonały materiał dla badaczy kultury sakralnej.
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W POŻARZYSKU
Są zawsze tam, gdzie dzieje się coś złego i ktoś potrzebuje pomocy. Czasami pierwsi na miejscu zdarzenia. Wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka, dbają o bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy. Na dźwięk syreny zostawiają bieżące obowiązki i udają się do remizy, aby nieść pomoc tym najbardziej potrzebującym. Są prężnie działającą organizacją działającą na terenie gminy Żarów, a także na terenie Pożarzyska i miejscowości sąsiednich Siedlimowic oraz Gołaszyc. W tym roku jednostka ta obchodziła 75-lecie swojego funkcjonowania.
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH „KALINA” W KALNIE
Wspólnie gotują, przygotowują imprezy okolicznościowe, biorą udział w warsztatach i konkursach. W tym roku obchodzili jubileusz 60-lecia swojego funkcjonowania. Od samego początku swojej działalności reprezentują swoja wieś, biorąc udział w wydarzeniach organizowanych w gminie, powiecie i województwie. Współpracują z organizacjami działającym na terenie wsi oraz funkcjonującymi w gminie Żarów. Będąc członkiem tego Koła Gospodyń Wiejskich na pewno nie można narzekać na nudę, ponieważ Koło stale się rozwija, angażuje w nowe projekty i organizuje akcje na rzecz lokalnej społeczności.
TOMASZ NYCZ
Od 2014 roku jest prezesem Fundacji Inicjatywa B, która prężnie działa na terenie gminy Żarów poprzez różnorodną działalność kulturalną, artystyczną, edukacyjną i ekologiczną. Animator i organizator życia kulturalnego w naszej gminie. Pomysłodawca oraz inicjator wielu wydarzeń kulturalnych, które odbywają się cyklicznie na terenie gminy Żarów: Mydlany Park Festiwal, Żarowski Festiwal Filmowy „Different Point of View”, prelekcje o lokalnej historii, spotkania przy Regale Pamięci, akcje społeczne w Parku Miejskim w Żarowie i wiele innych. Współtwórca, wspólnie ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl projektu „Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej”, którego ideą jest ochrona dziedzictwa lokalnej społeczności.
POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW RODZINNY OGRÓD DZIAŁKOWY „RELAX” W ŻAROWIE
Założony został w latach 50-tych XX wieku. Początkowo ogrody działkowe stanowiły teren przy ul. 1 Maja w Żarowie, a organizację Rodzinnych Ogrodów Działkowych tworzyły dwa przedsiębiorstwa państwowe: DZCh Żarów (Dolnośląskie Zakłady Chemiczne w Żarowie) oraz ŻZMO Żarów (Żarowskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych). W latach 70-tych Pracownicze Ogródki Działkowe przekształciły się w Rodzinne Ogrody Działkowe. Obecnie na terenie ROD „Relax” w Żarowie funkcjonują 943 działki, które są terenami rekreacyjnymi z ozdobnymi drzewami i krzewami czy pięknymi trawnikami. To miejsce, gdzie mieszkańcy spędzają swój wolny czas z całymi rodzinami.
Magdalena Pawlik na podstawie informacji z Urzędu Miejskiego w Żarowie