Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Komu należy się dodatek?

  Aktualności

Węgiel
14-10-2022

Komu należy się dodatek?

Jakie są zasady przyznawania dodatku węglowego? Czy jeżeli w budynku mieszkają dwie lub trzy rodziny każda z nich dostanie dodatek? Czy gmina Żarów będzie zajmowała się dystrybucją węgla, tak jak mówią w telewizji?

Pierwotne zasady przyznawania dodatku węglowego określone zostały w ustawie „o dodatku węglowym”, która została uchwalona 5 sierpnia 2022 r. Przepisy określały, że dodatek węglowy przysługuje każdemu gospodarstwu domowemu, które ogrzewa dom węglem, ale pod warunkiem, że piece zostały zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Niestety okazało się, że w niektórych domach i lokalach zaczęły pojawiać się „fikcyjne gospodarstwa domowe” i dochodziło do tego, że w 40-metrowym mieszkaniu zadeklarowano pięć odrębnych gospodarstw domowych. Takich sygnałów z całej Polski było na tyle dużo, że Sejm podjął decyzję o konieczności zmiany zasad przyznawania dodatków węglowych. W zamierzeniu ustawodawcy miał być to mechanizm zapobiegający nieuczciwym próbom otrzymania dodatku.

Zmianę uchwalono 2 września 2022 r. Ustawa ta wprowadzała poprawkę, która zmodyfikowała zasady przyznawania dodatku węglowego. Wprowadzono dwie ważne zmiany. Pierwsza z nich wprowadza zasadę „jeden adres – jeden dodatek”, a to oznacza, ze jeżeli pod jednym adresem mieszka kilka gospodarstw domowych, to mimo to, w takim przypadku przysługuje jeden dodatek na jeden adres. Druga zmiana wprowadziła mechanizm przyznający dodatek wyłącznie tym gospodarstwom, które zgłosiły źródła ciepła przed 11 sierpnia br. To z jednej strony swoista kara dla tych, którzy nie dopełnili swojego obowiązku i nie zgłosili źródeł ciepła w terminie, który minął 30 czerwca br. Z drugiej strony to również mechanizm zatrzymujący lawinę zgłoszeń zmiany źródeł ciepła, by otrzymać dodatek. Zdarzało się, że osoby mające ogrzewanie gazowe oświadczali, że właśnie od teraz będą ogrzewać dom węglem spalanym w kominku. Niestety okazało się, że przy okazji tych zmian ukarano sporą część gospodarstw zamieszkujących budynki wielorodzinne mających osobne piece. Sytuacja taka ma miejsca szczególnie na terenach wiejskich, gdzie stare poniemieckie budynki, w tym popegerowskie były zasiedlane kilkoma rodzinami, a ich właściciele nie dokonali ustanowienia samodzielności mieszkań. I na terenie gminy mamy wiele sytuacji, gdzie jeden budynek zamieszkuje kilka rodzin, czasami ze sobą nie spokrewnionych i każda z nich ma osobny piec. Niestety brak numerów wewnętrznych powoduje, że, w rozumieniu ustawy, wszyscy zamieszkują pod jednym adresem i dlatego tylko jedno gospodarstwo otrzyma dodatek węglowy.

W tej sytuacji mogę jedynie doradzić, aby postarać się o przeprowadzenie procedury wydzielenia lokali, bo w przyszłości mogą się coraz częściej zdarzać sytuacje, kiedy adres będzie decydował o otrzymaniu lub nieotrzymaniu jakiegoś świadczenia lub dotacji. Równocześnie chciałbym poinformować wszystkie osoby, które są w takiej sytuacji, że wspólnie z burmistrzem skierowaliśmy wystąpienie do parlamentarzystów, w którym wskazujemy ten problem oraz sugerujemy najszybsze jego rozwiązanie poprzez zmiany przepisów tak, aby to gmina miała możliwość weryfikowania wniosków i w takich przypadkach dla określenia samodzielności gospodarstwa domowego posiłkować się tym, że płacone są odrębne rachunki za media czy wywóz odpadów.

Co do informacji medialnej o sprzedaży węgla przez gminę, to należy stwierdzić, że obecne przepisy prawne na to nie pozwalają. Obecnie Rząd przygotowuje zmianę prawa tak, aby zainteresowane gminy mogły zgodnie z prawem pomóc mieszkańcom przy zakupie węgla. Czekamy na nowe przepisy, będziemy Państwo informować na bieżąco.

Zastępca Burmistrza Przemysław Sikora