Jesteś na > Aktualności Komu przysługuje dodatek elektryczny?

pokrętło przy kaloryferze
01-12-2022

Komu przysługuje dodatek elektryczny?

Prezydent Andrzej Duda 14 października 2022r. podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Na jej podstawie gospodarstwa domowe, które używają prądu do ogrzewania będą mogły się ubiegać o dodatek elektryczny w wysokości 1000 lub 1500 zł. Ustawa wprowadza także wyższy limit zużycia energii elektrycznej, który obejmie osoby z niepełnosprawnościami, rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Kiedy można składać wnioski na dodatek elektryczny i komu przysługuje?

Wnioski o dodatek elektryczny można składać od 1 grudnia 2022r. do 1 lutego 2023r. Mogą zrobić to osoby, które ogrzewają swoje domy lub mieszkania prądem. Wsparcie mogą otrzymać osoby ogrzewające swoją nieruchomość: pompą ciepła, piecem akumulacyjnym, bojlerem. Świadczenie ma zostać wypłacone do 31 marca 2023r.

Zasady przyznania dodatku reguluje ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. W przypadku, gdy pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, przysługuje jeden dodatek elektryczny dla wszystkich zamieszkujących pod tym adresem. Warunkiem otrzymania dodatku elektrycznego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do dnia 11 sierpnia 2022r. Zgłoszenia deklaracji do CEEB po tym terminie – będą brane pod uwagę tylko te, które dotyczą nowo zainstalowanej i uruchomionej instalacji ogrzewania elektrycznego.

Zamrożenie cen energii elektrycznej

Podpisana ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, gwarantuje stałą cenę na obecnym poziomie do 2 tys. kWh zużycia rocznego. Limit ten jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r.

Większy roczny limit zużycia energii elektrycznej dotyczyć będzie natomiast gospodarstw, w którym są osoby niepełnosprawnością, i wyniesie on 2,6 kWh. Z kolei w przypadku rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników, limit ten został określony na poziomie 3 tys. kWh.

Dodatek elektryczny a fotowoltaika

Zgodnie z ustawą właściciele domów, którzy zainwestowali w fotowoltaikę nie otrzymają dodatku elektrycznego, nawet jeśli posiadają pompę ciepła. W ustawie zaznaczono, że jeżeli gospodarstwo domowe korzysta z energii elektrycznej wytwarzanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej, dodatek elektryczny w takim przypadku nie przysługuje.

Dodatek elektryczny a dodatek na węgiel

Dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego lub dodatku do innych źródeł ciepła jak: pellet, gaz LPG, drewno, olej opałowy.

Kwoty dodatku elektrycznego

→ 1000 zł dla gospodarstwa wykorzystującego do ogrzewania urządzenia na prąd np. pompy ciepła, piece akumulacyjne, bojlery

→ 1500 zł w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 500 kWh w gospodarstwie. Podwyższony dodatek otrzymają Ci, u których zużycie prądu w 2021r. przekroczyło 5000 kWh.

Jak można złożyć wniosek o dodatek elektryczny?

Wypełniony wniosek można złożyć osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Armii Krajowej 54 w Żarowie lub za pośrednictwem E-PUAP i profilu zaufanego. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego przez Internet należy go potwierdzić kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.

Informacja: Ministerstwo Klimatu i Środowiska