Teatr Bezdomny - jest taki teatr jedyny w swoim rodzaju
To zasługa aktorów, którzy grają na deskach naszego teatru, a także założyciela i ich opiekuna Pana Ryszarda Dykcika, który do dziś chętnie występuje jako aktor na scenie. Jak sami twierdzą, nigdy nie jest za późno, aby zostać aktorem. Wystarczy mieć w sobie „odrobinę twórczej iskry”. Teatr Bezdomny w Żarowie to niewątpliwie pasjonujące miejsce. O swojej pasji, współpracy teatru z innymi instytucjami, o sukcesach i spektaklach rozmawiamy z aktorami Teatru Bezdomnego.
→ Już ponad 20 lat na deskach Teatru Bezdomnego w Żarowie wystawiane są spektakle teatralne. Jego założycielem jest Pan Ryszard Dykcik, który do dziś gra na scenie i opiekuje się młodzieżą. Ilu aktorów występuje na deskach teatru w Żarowie? Skąd u Was taki pomysł na taką ścieżkę w życiu?
„Teatr Bezdomny" im. Bohumila Hrabala w Żarowie działa nieprzerwanie od 1999 roku. Początkowo nie miał on swojej siedziby. Mimo tego przyciągał wielu zdolnych ludzi, zarówno mieszkańców Żarowa, jak i okolicznych miejscowości. Obecnie, po 22 latach, w Teatrze Bezdomnym w dalszym ciągu działa grupa aktorów silnie związanych z początkami jego istnienia. Teatr Bezdomny „wychował" również pokolenie młodych aktorów szukających kontaktu ze sztuką oraz miejsca, w którym zostaną zrozumiani. Dziś to oni, jako dorośli i pełni zaangażowania ludzie tworzą wraz z Panem Ryszardem to miejsce. A miejsce nadal przyciąga zarówno młodzież, jak i dorosłych, kreatywnych ludzi chcących dzielić się swoją pasją do teatru i innych form sztuki. Niektórzy aktorzy mieli tak pokręconą ścieżkę w życiu, że do teatru w Żarowie ciągnie ich aż z Wrocławia, czy z sąsiednich gmin. Niektórzy podążają ścieżką aktorstwa i robią to zawodowo, inni hobbystycznie. Jeszcze inni grają w teatrze razem ze swoją rodzinką.
→ Czy aktorem Teatru Bezdomnego może zostać każdy?
Oczywiście, że tak! Jak wspominaliśmy wcześniej nasze drzwi zawsze stoją otworem i to nie tylko dla aktorów! Cieszy nas fakt że w ramach funkcjonowania Teatru Bezdomnego znajdują się ludzie, grający koncerty czy przygotowujący wystawy artystyczne. Jeśli czujesz, że masz w sobie odrobinę twórczej iskry na pewno znajdziesz u nas coś dla siebie.
→ Jakie tematycznie spektakle wystawione są w Żarowie?
Teatr ma różne formy. Każdy z nas szuka swojej, dlatego staramy się wybierać scenariusze o różnej tematyce. Komedię każdy lubi, my lubimy tą absurdalną. Do takich należy grana w obecnym sezonie komedia pt. „Romanca" autorstwa Jacka Chmielnika. W poprzednim sezonie wystawiana była słodko-gorzka tragikomedia pt. „Bóg Mordu". W 2019 roku postawiliśmy na sceniczną odsłonę Teatru Polskiego Radia spektaklu pt. „Ślepe uczucie Magistra Wyprostka" autorstwa Jeremiego Przybory. Nie możemy nie wspomnieć również o tym, że w strukturach Teatru Bezdomnego działa grupa tworząca Kabaret pod nazwą „Krawaciarze". Najmłodsi aktorzy przygotowują spektakle od dzieci - dla dzieci, ostatnim spektaklem była autorska sztuka teatralna, powstała na podstawie zabawy w improwizację pt. „Legenda Smoka Żarowskiego". Nie brakuje także spektakli granych w poważniejszym tonie, prawdziwych dramatów albo surrealistycznych i melancholijnych spektakli łączących w sobie ruch i taniec oraz muzykę graną na żywo takich jak „Pejzaż bezsenny" autorstwa Federico García Lorca. W repertuarze Teatru Bezdomnego odgrywane są również monodramy, czyli spektakle z udziałem jednego aktora. Jednym z takich monodramów jest kultowy już pt. „Tato, tato, sprawa się rypła" autorstwa Ryszarda Latki, który napisał scenariusz monodramu specjalnie dla Pana Ryszarda Dykcika.
→ Jakie sukcesy odnosi teatr w Żarowie i jak aktorzy przygotowują się do publicznych wystąpień?
Naszym największym sukcesem jest budowa międzypokoleniowej społeczności teatru i promowanie kultury w gminie przy współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Pomimo skromnego zaplecza technicznego i pewnych braków w wystroju oraz standardowego wyposażenia estradowego, robimy co w naszej mocy, by zapewnić jak najlepszą rozrywkę dla wszystkich mieszkańców gminy Żarów.
Występujemy z naszymi spektaklami na przeglądach i konkursach, a także scenach zaprzyjaźnionych grup teatralnych. Co roku Teatr Bezdomny bierze udział w Sejmikach Wiejskich Zespołów Teatralnych w Ożarowie. W 2019 roku wystąpiliśmy ze spektaklem pt. „Intrygantki: Noc w Valognes" podczas IV Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Amatorskich osób bardzo dorosłych „Amarantus". Poza standardowymi próbami, na których szlifujemy tekst i ruch sceniczny, każdy ma inny sposób na przygotowanie się do spektaklu. Niektórzy zapisują sobie notatki w zeszycie, inni nagrywają swoje kwestie, by je łatwiej zapamiętać, a jeszcze inni nigdy całkowicie nie uczą się swojego tekstu na pamięć, by zostawić sobie pole do improwizacji. 2 lutego 2023r. zapraszamy czytelników do przekonania się „na własnej skórze" jak wyglądają przygotowania do publicznych wystąpień na kolejnych „Warsztatach teatralnych Wiktorii Wira".
→ Kiedy i jak często możemy Was oglądać i podziwiać?
Zgodnie z tradycją Teatru Bezdomnego praktykujemy „Teatralne czwartki" o godzinie 19:00. Staramy się organizować wydarzenia regularnie. We wrześniu 2022 roku rozpoczęliśmy nowy sezon i od tego czasu spektakle oraz inne wydarzenia kulturalne dzieją się u nas średnio co tydzień. Jesteśmy otwarci również na inne grupy teatralne i w związku z tym już 26 stycznia 2023r. będziemy mieli ogromną przyjemność gościć na naszych deskach Grupę Teatralną Strzegomskiego Centrum Kultury. Należy też wspomnieć, że poza spektaklami, organizujemy koncerty muzyczne, wernisaże malarstwa, fotografii i grafiki. W obecnym sezonie gościliśmy na naszej scenie takich artystów jak: Irena Salwowska, duet muzyczny „Vol. 33" oraz zespół WIDUTO. W najbliższym czasie poinformujemy o kolejnych, co najmniej dwóch fantastycznych koncertach. Informacje o nadchodzących spektaklach znaleźć można na naszych social-mediach [https://www.facebook.com/t.bezdomny], a także na plakatach umieszczanych na słupach ogłoszeniowych w Żarowie.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Magdalena Pawlik
Foto: Wiesław Szydłowski