Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności „Pięknie jest być kobietą”. Rozmowa z...

  Aktualności

Katarzyna Legiejew na zdjęciu z synem
08-03-2023

„Pięknie jest być kobietą”. Rozmowa z Katarzyną Legiejew

„Być kobietą, być kobietą marzę ciągle będąc dzieckiem...? - śpiewała Alicja Majewska, a wraz z nią wszystkie kobiety nucąc znaną melodię wracały do wspomnień, w których jako małe dziewczynki podkradały mamie ulubioną szminkę i dumnie kroczyły w jej eleganckich szpilkach.

Choć piosenka ma już sporo lat, wciąż jest żywa, bo być kobietą, to być piękną - niezależnie od lat i etapu życia. Dzień Kobiet – czy to ważne święto? Jakie są współczesne kobiety, współczesne żarowianki? Czy potrafią być głową rodziny i jednocześnie spełniać się zawodowo? Jak zmotywować kobiety, aby dbały o swoje zdrowie? Rozmawiamy o tym z Panią Katarzyną Legiejew – mieszkanką gminy Żarów, matką, żoną i kobietą, która doświadczyła w swoim życiu choroby nowotworowej.

→ Dziś 8 marca, czyli Dzień Kobiet. Czy to ważne święto, czy trzeba je obchodzić?

Dzień Kobiet to jedno z tych świąt, których datę znają chyba wszyscy. Dla Nas kobiet to bardzo ważne święto. To okazja, aby się spotkać, świętować w większym gronie i planować nowe działania. Kobiety potrzebują przebywać w swoim gronie. Osobiście cenię sobie takie spotkania i tak naprawdę dopiero po 30 roku życia zauważyłam, jak bardzo potrzebna jest każdej z nas ta kobieca energia. A z okazji Dnia Kobiet warto poświęcić tylko sobie odrobinę więcej czasu i skupić się na tym, co naprawdę ważne.

→ Jakie Pani zdaniem są współczesne kobiety, współczesne żarowianki? Przedsiębiorcze, aktywne, mające energię do działania, czy wręcz przeciwnie?

Każda z nas jest inna. Dziś kobiety są bardziej świadome tego, że naprawdę mogą dużo osiągnąć, jeśli tylko, takie mają pragnienia i marzenia. Są łakome życia i odważne. Cieszą się tym, co mają, idą własną drogą i skupiają na tym, co daje im radość życia i satysfakcję. Wystarczy spojrzeć na dzisiejsze 50-latki. To nie są takie same kobiety jak kilkadziesiąt lat temu. Nie siedzą schowane w domach, opiekując się tylko dziećmi i wnukami czy zajmują się tylko domowymi sprawami. Tak samo postrzegam żarowianki. To kobiety, które idą z postępem czasu.

→ Każda kobieta ma swoją historię. To historia matki, córki, przyjaciółki, koleżanki… A jaka jest Pani historia?

Kobiety są piękne w każdym wieku, spełniając się w roli córki, matki, żony czy przyjaciółki. Osobiście mam za sobą trudne chwile, zachorowałam na raka piersi, kiedy mój młodszy syn miał tylko roczek. Choroba dużo mi zabrała, ale też dużo nauczyła, ale cieszę się swoją kobiecością i chcę dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi kobietami. Jestem członkiem Fundacji eRAKobiet, która w tym roku świętowała już swoje pierwsze urodziny. Fundacja skupia się przede wszystkim na promowaniu zachowań prozdrowotnych i edukacji w zakresie zdrowia piersi. Patrzę na to wszystko z innej perspektywy. Spotykają nas w życiu trudne chwile, ale w tym jest jakiś sens, dlatego nie wolno się poddawać i trzeba umieć wykorzystać, to, co przynosi nam los. Dziś mogę powiedzieć, że jestem zdrowa, ale leczę się dalej, pomagając innym kobietom i uświadamiając, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie.

Katarzyna Legiejew mieszkanka Wierzbnej i członkini Fundacji eRAKobiet (na zdjęciu pierwsza od lewej)

→ Czy współczesne kobiety mogą bez problemu pełnić rolę głowy rodziny, a jednocześnie spełniać się zawodowo?

My kobiety jesteśmy wielozadaniowe i doskonale potrafimy łączyć wiele funkcji, zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym. Mamy jakąś wewnętrzną moc do działania, sprawczości i organizacji życia. Z jednej strony mamy dużo więcej obowiązków niż płeć przeciwna, a i tak jesteśmy w stanie je sumiennie wypełniać. Nie jest to łatwe zadanie, ale dajemy sobie świetnie radę.

→ Ważną kwestią dla każdego z nas jest zdrowie i profilaktyka. Jak zachęcić kobiety, aby dbały o swoje zdrowie i nie bały się badać?

W naszej Fundacji eRAKobiet stawiamy na edukację, uświadamianie i burzenie mitów. Naszym marzeniem jest wyrobić w kobietach nawyki związane z dbaniem o zdrowie i higienę piersi, dlatego wchodzimy z edukacją do szkół, bierzemy udział w warsztatach dla pracowników różnych firm i instytucji, przyjmujemy zaproszenia na imprezy indywidualne i masowe. Różnie kobiety reagują, jedne mówią, że wolą nie wiedzieć, inne nie mają czasu na badania, a jeszcze inne tłumaczą się utrudnionym dostępem do specjalistów. Z badań przeprowadzonych przez liczne organizacje zdrowia wynika, że 1 na 8 kobiet zachoruje na raka piersi, dlatego tak ważne są badania. Jeśli coś nas niepokoi, nie ignorujmy tego, badajmy się. Samo badanie nie uratuje nam życia, ale będziemy miały czas, żeby odpowiednio zareagować. Mamy czas na zrobienie paznokci, na wizytę u fryzjera, na spotkania towarzyskie. Mamy też czas na zrobienie badań. Nie bójmy się, bo nie ma nic cenniejszego od życia. Pamiętajcie, drogie kobiety – jesteście silne, piękne i mądre, musicie walczyć o swoje marzenia i nigdy się nie poddawać, nie ważne, jak bardzo by to bolało.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Magdalena Pawlik