Jesteś na > Aktualności Europejski Tydzień Mobilności w...

14-09-2023

Europejski Tydzień Mobilności w gminie Żarów

W dniach 16-22 września obchodzić będziemy Europejski Tydzień Mobilności – coroczne wydarzenie poświęcone promocji ekologicznego transportu. Celem akcji jest zachęcenie mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, deskorolce czy rolkach i korzystania z komunikacji miejskiej.

Gmina Żarów włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Oszczędzaj energię”. W ten sposób łączymy się z innymi miastami z całej Europy, promującymi zrównoważone i przyjazne środowisku formy transportu. Dlatego przez cały tydzień będziemy Państwa zachęcać do:

- korzystania z transportu publicznego,

- aktywności fizycznej,

- poruszania się bez samochodu,

- ograniczenia prędkości podczas podróżowania samochodem,

- spacerowania,

- jazdy na rowerze, rolkach czy deskorolce.

WSZYSTKO ZALEŻY OD NAS

W tym roku temat przewodni Europejskiego Tygodnia Mobilności to: Oszczędzaj energię. Dlaczego to ważne dla mobilności miejskiej? Bo rosną ceny energii, a obsługa transportu to duża część wydatków. Ponadto mamy kryzys klimatyczny i powinniśmy ograniczać emisję dwutlenku węgla. Czy działania pojedynczych osób coś zmienią? Oczywiście! Po prostu zacznij i namów do tego innych:

1. Korzystaj z transportu publicznego. Dzięki autobusom można ograniczyć poziom emisji i zużycie energii, zwłaszcza gdy są zasilane jej czystymi źródłami.

2. Poruszaj się aktywnie! W obszarze miejskim dystans do 5 km można pokonać pieszo lub rowerem. Oszczędzisz energię, a jednocześnie zadbasz o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Tydzień Mobilności

3. Poczuj wolność, poruszając się bez samochodu: czy możesz pracować z domu, kupować w lokalnych sklepach, podróżować wspólnie ze znajomymi jednym autem? Jeśli tak – zrób to.

4. A jeśli nie możesz zrezygnować z auta całkiem, to jedź powoli! Ograniczenie prędkości o 10 km/h może zmniejszyć rachunek za paliwo nawet o 250 zł rocznie.

tydzień mobilności

Europejski Tydzień Mobilności obchodzony jest regularnie od 2002 roku, w dniach 16-22 września w całej Europie. European Mobility Week (EMW) organizowany jest z inicjatywy Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Środowiska oraz ds. Mobilności i Transportu. Co prawda Europejski Tydzień Mobilności trwa do do 22 września, ale my przedłużymy go do 29 września i wspólnie z uczniami naszych szkół świętować będziemy również Dzień Sportu.

tydzień mobilności

Zachęcamy Państwa do korzystania z ekologicznych środków transportu. Bądźmy eko i oszczędzajmy energię.