Elektrycznym autobusem po gminie?
Z danych statystycznych wynika, że na przestrzeni 10 lat liczba linii komercyjnych spada o 40%. To małe gminy, miejskie i te wiejskie są zagrożone wykluczeniem komunikacyjnym. Stoją za tym głównie przesłanki ekonomiczne, bo kursy są po prostu nierentowne. Ale czy to ma oznaczać, że mieszkańcy mają sobie radzić sami?
- Zdecydowanie nie. Komunikacja nie powinna być dobrem luksusowym. Mieszkańcy naszej gminy od dawna zwracają uwagę, że oczekują rozwiązań w tym zakresie. Zamierzamy pozyskać środki finansowe na zakup autobusów elektrycznych z programów unijnych. Jest to obecnie priorytet gminy, jeżeli chodzi o zabezpieczenie potrzeb lokalnych. Chcemy skorzystać z bogatego doświadczenia MPK w Świdnicy, która już dwukrotnie zakupiła autobusy elektryczne do swojego taboru. Trzeba pamiętać także o tym, że zakup autokarów to jedno, konieczna jest jeszcze baza logistyczna i ludzie do obsługi. Tutaj liczymy na współpracę z MPK, któremu chcemy powierzyć realizację transportu na terenie naszej gminy autobusami przez nas zakupionymi. Dlatego rozpocząłem rozmowy z MPK w Świdnicy, które mam nadzieję zaowocują powrotem tego przewoźnika na gminne kursy - powiedział po spotkaniu z prezesem MPK Świdnica Tomaszem Kurzawą zastępca burmistrza Przemysław Sikora.
- MPK przeszło długą drogę w zakresie modernizacji i zdobyliśmy duże doświadczenie w zakresie eksploatacji „elektryków”, więc chętnie podzielimy się wiedzą na ten temat, a nawet możemy przejąć obsługę autobusów, które gmina kupi. Docelowo możemy również je eksploatować i zapewnić połączenia z Żarowem i miejscowościami na terenie gminy Żarów. To oczywiście wymaga jeszcze wielu działań, ale to najlogiczniejsze i najekonomiczniejsze rozwiązanie dla gminy, gdy to MPK Świdnica przejmie autobusy i zapewni ich eksploatację – powiedział Prezes MPK Tomasz Kurzawa.