Łazek zdobyty!
Trasa wycieczki wiodła spod Żarowskiej Izby Historycznej, ulicami Szkolną, Sikorskiego, 1 Maja i dalej „Dworską Drogą” aż do Łażan. Podczas krótkiego postoju w Łażanach Bogdan Mucha, archeolog i opiekun Żarowskiej Izby Historycznej opowiedział kilka słów o miejscowym kościele filialnym, ruinach pałacu, szkole katolickiej oraz pozostałościach pomnika z czasów I wojny światowej.
Dalsza trasa wycieczki wiodła ul. Strzegomską oraz Leśną, aby po opuszczeniu Łażan skierować się polną drogą w kierunku północnym. Pomimo niesprzyjającej aury w postaci silnego wiatru oraz opadów deszczu, wzniesienie Łazek zostało zdobyte. Po wspólnej fotografii i kilku słowach o prehistorii tego bardzo interesującego miejsca, uczestnicy wycieczki dotarli do parku w Łażanach, gdzie odbyło się wspólne ognisko. Nasi goście z Jeleniej Góry mieli również okazję zwiedzić Żarowską Izbę Historyczną pod dotarciu do Żarowa.
- Chcemy zachęcić mieszkańców gminy Żarów i nie tylko do poznania gór, uprawiania turystyki i krajoznawstwa górskiego na terenie Ziemi Żarowskiej. Chcemy pokazać, że nie tylko te najpopularniejsze szczyty na terenie Dolnego Śląska są warte uwagi. Podczas naszych wycieczek uczestnicy poznają historie związane z poszczególnymi wzniesieniami – mówi Tomasz Pietrzyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Do wyzwania zapraszają Gminne Centrum Kultury i Sportu, Koło PTTK Żarodreptaki, Żarowska Izba Historyczna oraz grupa Partnerzy z kulturą.
Kolejne wycieczki w ramach projektu Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej:
25 lutego - Góra Krukowska - start godz. 10:00, Żarowska Izba Historyczna
10 marca - Kapliczna Góra - start godz. 10:00, Żarowska Izba Historyczna
14 kwietnia - Bystrzyk i Obidowa - start godz. 10:00, Żarowska Izba Historyczna
28 kwietnia - Wierzbnik – start godz. 10:00, Żarowska Izba Historyczna
19 maja Pyszczyńska Góra – start godz. 10:00, Imbramowice, stacja PKP