Jesteś na > Aktualności Wystartował rządowy program „Aktywny...

02-10-2024

Wystartował rządowy program „Aktywny rodzic”

Z dniem 1 października 2024 r. do ZUS można składać wnioski w ramach rządowego programu Aktywny Rodzic.

Przyjęta w dniu 12 czerwca 2024 r. ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny Rodzic” wprowadza do systemu prawnego trzy świadczenia, wspierające rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka:

•    świadczenie „aktywni rodzice w pracy”
•    świadczenie „aktywnie w żłobku”
•    świadczenie „aktywnie w domu”

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” będzie przysługiwać w wysokości 1500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy od 12 do 35 miesiąca życia dziecka. W przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, powyższe świadczenie będzie przysługiwało w podwyższonej wysokości 1900 zł miesięcznie.

Świadczenie „aktywnie w żłobku” będzie kierowane do rodziców dzieci uczęszczających do instytucji opieki nad dzieci do lat 3. – tj. żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna i będzie przysługiwało w wysokości do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko niepełnosprawne, jednak nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

Trzecie świadczenie – „aktywnie w domu” – będzie przysługiwało na takich samych zasadach, jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy. Nowością jest uzyskanie pieniędzy na każde dziecko do ukończenia 35. miesiąca życia. Świadczenie wyniesie 500 zł miesięcznie.

Wnioski ZUS przyjmuje przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (eZUS), w aplikacji mobilnej mZUS, portalu Emp@tia i przez bankowość elektroniczną.

Broszura informacyjna Programu: https://www.zus.pl/documents/10182/167561/%C5%9Awiadczenia+rodzinne+z+ZUS_broszura.pdf/3752cb73-17a4-9af6-1dc7-5d22422d6a68?t=1725018364777

Więcej informacji na temat programu Aktywny Rodzic znajduje się na stronie internetowej: https://www.zus.pl/aktywnyrodzic

W razie pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Centrum Kontaktu Klientów ZUS, pod nr tel. 22 560 16 00 lub do wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Informacje na temat programu Aktywny Rodzic można również uzyskać:

· poprzez Formularz kontaktowy zapytania ogólnego;

· wysłanie pytania na adres: cot@zus.pl

· po zalogowaniu do PUE/eZUS przez opcję „Zadaj pytanie ZUS”.