Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Kobieta mieszkająca na wsi – to brzmi...

  Aktualności

09-10-2024

Kobieta mieszkająca na wsi – to brzmi dumnie!

Z jednej strony są ostoją tradycji, z drugiej – symbolem nowoczesności i motorem postępu. Zmieniają obraz polskiej wsi, ale także życie małych wiejskich społeczności. Mowa oczywiście o kobietach wiejskich, które 15 października będą obchodzić swoje święto Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich.

To dobry moment, aby podkreślać, jak ważną i odpowiedzialną rolę ogrywają w rozwoju obszarów wiejskich kobiety. Obchody Dnia Kobiet Wiejskich w gminie Żarów świętować będziemy 19 października, a gospodarzami tegorocznego świętowania będą gospodynie z Łażan. W naszej gminie również dostrzegamy ogromne zasługi naszych Pań i dziękujemy Im za wkład włożony w rozwój lokalnej społeczności. Zapraszamy Państwa do przeczytania wywiadu z kobietą wiejską i członkinią Koła Gospodyń Wiejskich „Łażanianki” Krystyną Faruń. Czy jest dumna z tego, że jest kobietą wiejską?

→ Kobiety wiejskie to panie aktywnie działające na terenach wiejskich – na rzecz lokalnej społeczności, podtrzymujące regionalne i kulturowe, a także kulinarne tradycje swych regionów i małych ojczyzn. Wreszcie, inicjujące różne akcje i zmieniające wiejską rzeczywistość. Jakie są plusy, a jakie minusy bycia kobietą wiejską?

Życie na wsi nie jest lekkie, jednak mimo pracy przy obejściu (porządkowanie ogródków, praca w polu, chów drobiu itp.) kobiety wiejskie są bardziej zaradne. Potrafią być sołtyskami i radnymi. Dbają o rodzinę i są gotowe do podejmowania różnych działań. Wykonują nie tylko ciężką pracę zawodową i na rzecz rodziny, ale dodatkowo poświęcają swój wolny czas, aby aktywnie działać w sprawach ważnych dla społeczności wiejskiej. 

→ Co to znaczy być kobietą wiejską?

Być kobietą wiejską oznacza nie tylko to, że jest się mieszkanką wsi. Kobieta wiejska powinna uświadomić sobie, jak ważna jest dla swojej wsi, społeczności i kraju. Od dawna wiadomo, że wiejskie dziewczyny rządzą … Są urokliwe, nie brakuje im życiowej ikry, a co najważniejsze, nie boją się ciężkiej pracy. Od rolniczek po polityczki, od nauczycielek po aktywistki, kobiety z wsi stanowią istotny filar społeczności wiejskich i całego społeczeństwa. Ich zaangażowanie, pracowitość i determinacja zasługują na uznanie i szacunek. 

→ Czy jest Pani dumna z tego, że jest kobietą wiejską?

Możemy być przykładem i inspiracją dla kobiet z miast. Dzisiejsza kobieta wiejska to kobieta nowoczesna, innowacyjna, samodzielna, pełna godności i poświęcenia. To kobieta, która chce pracować, rozwijać i uczyć się, pomagać innym. Tak zwykła i niezwykła! Drogie Panie - pamiętajmy, że siła drzemie w nas, a w naszych głowach jest mnóstwo pomysłów. Realizujmy je!

KGW „Łażanianki”: Ewa Policht (przewodnicząca), Krystyna Faruń (zastępca), Maria Tomaszewska, Danuta Gadzina, Irena Handzlik, Maria Rzeczycka, Małgorzata Tasarz, Krystyna Sikorska-Cebula, Kazimiera Majcher, Zofia Kondratowicz. 

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Magdalena Pawlik