Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Wystawa „Dokumentacja rysunkowa...

  Aktualności

29-01-2025

Wystawa „Dokumentacja rysunkowa obiektów Zakładów Wyrobów Ogniotrwałych w Żarowie”

Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, serdecznie zapraszają na wystawę pt. „Dokumentacja rysunkowa obiektów Zakładów Wyrobów Ogniotrwałych w Żarowie”.

Wystawa dostępna bezpłatnie w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej 3 w dniach od 29 stycznia do 26 lutego 2025 r. Zapraszamy.

W roku bieżącym minie dokładnie 80 lat od przejęcia przez polską administrację byłych zakładów „Didier Werke A.G.”, wcześniej znanych jako „Chamottefabrik C. Kulmiz Saarau”.

Już w 2 połowie 1945 roku, w oparciu o pierwsze grupy operacyjne podejmowano werbunek pracowników, organizowano administrację i ochronę mienia zakładów oraz przeprowadzano działania dla zapewnienia przyjętym pracownikom zakwaterowania i wyżywienia. Zbierano także informacje o miejscach ewakuacji maszyn i sprzętu celem ich ściągnięcia. Uruchomienie fabryki w tym okresie inicjowały i nadzorowały Zjednoczone Zakłady Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach poprzez swą delegaturę w Świdnicy. Najtrudniejszą sprawą było kompletowanie załogi, a szczególnie nabór fachowców dla uruchomienia, naprawy i obsługi maszyn i urządzeń. Prowadzono w szybkim tempie instruktaż i nauczanie nowo przyjętych pracowników elementarnych czynności produkcyjnych. Dużą rolę w tym okresie odegrali pracownicy posiadający odpowiednie kwalifikacje i staż produkcyjny w zakładach materiałów ogniotrwałych lub pokrewnych w okresie międzywojennym, którzy stali się instruktorami zawodu.

Pierwszą produkcję wyrobów szamotowych, uruchomiono już pod koniec 1946 roku. W latach następnych po wyremontowaniu i uzupełnieniu parku maszynowego Zakłady Wyrobów Ogniotrwałych w Żarowie, stały się największymi i najlepiej wyposażonymi technicznie zakładami w branży, posiadającymi jako jedyne dwa piece tunelowe. W latach 1946-1949, w których realizowano plan 3-letni, produkowano asortymenty najprostsze, w tym głównie prostki normalne i kliny. W okresie planu 6-letniego, to jest w latach 1950-55, poziom produkcji uległ znacznemu podwyższeniu tak pod względem ilościowym jak i jakościowym.

Na początku lat 50. XX wieku, dyrekcja ZWO Żarów, zleciła Spółdzielni Pracy Inżynierskiej OSIEDLE z siedzibą w Katowicach, wykonanie inwentarzowej dokumentacji rysunkowej wszystkich obiektów znajdujących się na terenie żarowskich zakładów. Z tamtego czasu do chwili obecnej w niezmienionej postacji dotrwało zaledwie kilka.

Informacja: Żarowska Izba Historyczna