Bezpieczna droga do szkoły
Funkcjonariusze sprawdzają drogi w rejonach placówek oświatowych, zwracając uwagę na stan oznakowania w tych miejscach. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą szczególną uwagę zwracali na zachowanie się kierowców w rejonie placówek edukacyjnych. Przypominamy też, że każdy rodzic lub opiekun może wskazać swojemu dziecku bezpieczną drogę do szkoły.
Działania pn. „Bezpieczna droga do szkoły” rozpoczynają się na początku każdego roku szkolnego.
Policjanci w ramach działań wyprzedzających sprawdzają tereny przy placówkach oświatowych. Funkcjonariusze kontrolują przede wszystkim stan oznakowania przejść dla pieszych, a także rozmieszczenie znaków pionowych i poziomych.
W trakcie prowadzonych działań policjanci pionów ruchu drogowego oraz prewencji będą pilnować bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego, a także swoją obecnością przypominać kierującym, że dzieci ponownie rozpoczynają swoje zajęcia.
Funkcjonariusze obejmą nadzorem drogi w rejonach szkół podstawowych. Policjanci zwrócą również uwagę na transport przewożący dzieci i młodzież do placówek edukacyjnych.
Podczas spotkań z uczniami w szkołach w ciągu roku szkolnego funkcjonariusze będą rozmawiać o tym, jak unikać niebezpiecznych sytuacji w czasie drogi do szkoły.
Pamiętajmy, że w przygotowaniu dziecka do szkoły ogromną rolę odgrywają rodzice. Powinniśmy dawać dzieciom dobre wzorce. Upewnijmy się, że nasze pociechy wiedzą, że przechodzą przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych w sposób rozsądny i odpowiedzialny. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.
Jeszcze przed rozpoczęciem szkoły każdy z opiekunów może dzieciom pokazać bezpieczną drogę do szkoły. Przejdźmy z naszymi dziećmi i pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych oraz sygnalizacja świetlna, opowiedzmy im, na co podczas drogi do szkoły powinny zwrócić uwagę, poinformujmy je, jak należy się zachować dochodząc do przejścia dla pieszych, w którą stronę należy spojrzeć zanim wejdziemy na „pasy”, poinformujmy je również, kiedy można wejść na przejście dla pieszych oraz, że najbezpieczniejsza droga do szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej.
Oficer Prasowy KPP Świdnica
sierż. szt. Magdalena Ząbek