Nie truj siebie i sąsiadów!
Rozpoczyna się sezon grzewczy, dlatego przypominamy wszystkim mieszkańcom o ustawowym zakazie spalania odpadów komunalnych w piecach i instalacjach domowych. Podczas spalania śmieci w przydomowych piecach uwalniamy do środowiska wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i są wdychane przez nas wszystkich. Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki jego oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie.
Wszyscy chcemy oddychać świeżym powietrzem, ale najważniejsza jest edukacja i wiedza na ten temat. Pomimo ustawy śmieciowej i pomimo wielu akcji edukacyjnych to my sami trujemy siebie nawzajem, wrzucając do pieca często, co popadnie. Mamy przecież świadomość, że toksyczne i pyłowe zanieczyszczenia emitowane do atmosfery stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Wspólnie walczmy ze smogiem, ale dobrym i właściwym przykładem, a nie wpisami w mediach społecznościowych. To od nas samych zależy, jakim powietrzem będzie oddychać. Tutaj w naszym środowisku, w naszej gminie Żarów. Przypominamy, że palenie śmieci jest wykroczeniem, niezależnie od tego, czy to sąsiad pali śmieci na swoim własnym podwórku i we własnym piecu, czy też jakaś firma robi to w ramach prowadzonej działalności. Osoby, które zostaną przyłapane na spalaniu odpadów muszą liczyć się z surowymi karami, a zgodnie z przepisami prawami jest to grzywna w wysokości nawet do 5000 złotych.
Przypominamy również, że mieszkańcy gminy Żarów mogą skorzystać z dofinansowania na wymianę starych pieców w ramach dwóch programów. Pierwszy to gminny program wymiany źródeł ciepła realizowany przez gminę Żarów. Drugi program „Czyste Powietrze” realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wszystkie informacje na temat programów wymiany pieców można znaleźć na stronie internetowej www.um.zarow.pl (https://nowa.um.zarow.pl/ochrona-srodowiska-wiadomosci/n,76702,nie-pal-smieciami.html). Informacji w tym temacie udziela także Kamil Nieradka z Referatu Rozwoju, pok. Nr 8, nr tel. 74 30 67 375.
Magdalena Pawlik