Ruszyły kontrole
Pierwszą kontrolę, na wniosek mieszkańca gminy, przeprowadzono 5 grudnia na terenie jednej z wsi gminy Żarów.
W trakcie kontroli, w której uczestniczyli pracownicy Urzędu Miejskiego w Żarowie oraz funkcjonariusze policji, ujawniono zgromadzone i pocięte na części stare podkłady kolejowe, które spalane były w zwykłym piecu kuchennym.
W wyniku kontroli nałożono na mieszkańca mandat karny oraz pouczono, że jeżeli w kolejnej kontroli zostanie ujawnione kontynuowanie procederu, to zostanie nałożony kolejny mandat lub sprawa zostanie skierowana do sądu, który może nałożyć grzywnę do 5.000 zł.
Przypominamy, że w myśl uchwały antysmogowej, na terenie Dolnego Śląska zabronione jest spalanie innych paliw niż węgiel kamienny, drewno o wilgotności poniżej 20% oraz biomasa w postaci pelletu.
Natomiast przepisy dotyczące gospodarki odpadami zabraniają spalania odpadów w domowych instalacjach grzewczych. Odpady takie mogą być utylizowane termicznie (spalane) wyłącznie w specjalistycznych instalacjach przez koncesjonowane firmy. Do odpadów zaliczamy m.in. wszelkie opakowania wykonane z tworzyw sztucznych oraz np. stare podkłady kolejowe.
Podkłady kolejowe zakwalifikowane są w kategorii odpadów szczególnie niebezpiecznych, gdyż zawierają kreozot, który jest rakotwórczy w każdym stężeniu. Kreozot stwarza szczególne zagrożenie, gdy zaimpregnowane nim drewno ma bezpośredni kontakt z glebą, wodą lub jest wykorzystywane jako surowiec opałowy.
Kominy gospodarstw domowych nie są wysokie, dlatego dym nie może być wyniesiony wysoko w górę i tam rozproszony przez wiatr. Spalane podkłady kolejowe zatruwają najbliższe otoczenie, pyły powstające podczas spalania pozostają zawieszone w powietrzu, a następnie opadają np. na przydomowe ogrody zatruwając glebę i rosnące w niej rośliny – szczególnie warzywa i owoce.
Zgodnie z obowiązującym prawem, posiadanie zużytych podkładów kolejowych w gospodarstwach domowych jest nielegalne, gdyż przepisy nie zezwalają na ich przekazywanie prywatnym użytkownikom, a ich transportem i utylizacją mogą zajmować się tylko wyspecjalizowane firmy posiadające odpowiednie zezwolenia.
Warto wiedzieć:
- Sejmik Województwa Dolnośląskiego w dniu 30 listopada 2017 r. przyjął uchwały w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Uchwały zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego z dnia 8 grudnia 2017 r. (poz.5153, 5154, 5155). - Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
- Mieszkańcy gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Ograniczenie niskiej emisji na obszarze Gminy Żarów poprzez likwidację kotłów stałopalnych starej generacji”.
- Nie stosuj podkładów kolejowych w ogrodzie. Są szkodliwe dla gleby i dla zdrowia człowieka!