Spacer Niepodległościowy w Kalnie
Uroczyście dzień 11 listopada obchodzony jest na terenie całego naszego kraju. Święto Odzyskania Niepodległości celebrują także mieszkańcy gminy Żarów. Oprócz głównych obchodów, które każdego roku odbywają się w Żarowie, również mieszkańcy naszych wsi przyłączają się do wspólnego świętowania.
Każdego roku w Kalnie odbywa się Niepodległościowy Spacer. Uroczystości rozpoczęły się wspólną mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele w Wierzbnej i była to intencja od Matek Różańcowych z Kalna. Z tej okazji mieszkanki Kalna przyozdobiły kościół w biało-czerwone bukiety kwiatów. Odśpiewano także Hymn Narodowy oraz inne pieśni patriotyczne. Dla wszystkich uczestników spaceru przygotowano również poczęstunek na świetlicy wiejskiej w Kalnie. Przy każdym domu powiewały flagi biało-czerwone, podczas marszu mieszkańcy zbierali także pieniądze na leczenie chorej Marcelinki ze Strzegomia.
- Najważniejszą częścią obchodów Święta Niepodległości w Kalnie było złożenie hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego. Po uroczystej mszy świętej zebraliśmy się licznie pod Krzyżem w Kalnie, zapaliliśmy znicze w intencji wszystkich Polaków, którzy walczyli o Niepodległość i minutą ciszy oddaliśmy Im hołd, przypięliśmy także biało-czerwone kotyliony jako symbol przynależności do Ojczyzny. Z płonącymi pochodniami, śpiewając pieśni patriotyczne spotkaliśmy się również przy naszej Kapliczce. Tam odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, strażacy z OSP Kalno odpalili race i była to bardzo wzruszająca i podniosła chwila. Wspólnie maszerowaliśmy aż na Wostówkę, a stamtąd udaliśmy się na poczęstunek do świetlicy wiejskiej przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Przy akompaniamencie dwóch gitar i śpiewie pieśni czas przyjemnie nam upłynął aż do późnych godzin wieczornych – mówi Ewa Wołek mieszkanka Kalna.
Z roku na rok mieszkańcy Kalna licznie uczestniczą w Spacerze Niepodległościowym. We wspólnym świętowaniu uczestniczą dziadkowie, rodzice, dzieci, młodzież oraz przedstawiciele wszystkich organizacji, działających na terenie wsi. W tym roku mieszkańcy zbierali również datki na leczenie Marcelinki ze Strzegomia. Całą uzbieraną kwotę wpłacili na konto chorej dziewczynki.
- Dbamy o to, żeby wartości przekazywane młodemu pokoleniu, stały na straży godności naszego Narodu, naszej historii, kultury i dziedzictwa naszych ojców. Świętując ten dzień jesteśmy dumni z naszej Ojczyzny, jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami – dopowiada Ewa Wołek.
Oprac. Magdalena Pawlik