Żarowski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych
Wspólnie z włodarzami, radnymi Rady Miejskiej, przedstawicielami żarowskich instytucji, uczniami i przedszkolakami oraz mieszkańcami gminy Żarów niepełnosprawni świętowali Żarowski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, który w tym roku odbył się pod hasłem "Spotkanie z Aniołami". Świętowanie rozpoczęło się od krótkiego przemarszu ulicami miasta, w którym uczestniczyli wszyscy zaproszeni goście. Organizatorami happeningu była Gmina Żarów, Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Teatr Bezdomny. Z życzeniami do wszystkich uczestników wystąpił burmistrz Leszek Michalak, który skierował słowa do niepełnosprawnych oraz organizatorów wydarzenia.
- Cieszę się, że po przerwie spowodowanej pandemią możemy spotkać się dziś wszyscy razem i tak uroczyście świętować Żarowski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. To ważna okazja, aby mówić o potrzebach i problemach osób niepełnosprawnych. Wszystkim osobom niepełnosprawnym obecnym na dzisiejszym wydarzeniu życzę, aby zawsze towarzyszyła Wam wiara w przychylność losu i ludzką życzliwość. Realizujcie pasje i spełniajcie swoje marzenia - życzył burmistrz Leszek Michalak.
Obchodom Święta Godności towarzyszyły występy artystyczne przedszkolaków, dzieci i młodzieży ze szkolnych placówek, seniorów oraz aktorów z Teatru Bezdomnego. Swoje umiejętności taneczne, wokalne oraz aktorskie prezentowali również niepełnosprawni.
- Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych ma przypominać społeczeństwu, że mieszkańcy z niepełnosprawnością stanowią jego znaczną część oraz skłonić do refleksji nad ich potrzebami, możliwościami oraz trudnościami, z jakimi borykają się w swoim życiu. Powinniśmy mieć świadomość, że niepełnosprawność intelektualna może zdarzyć się w każdej rodzinie, w każdym środowisku i nie należy się jej wstydzić ani udawać, że nie istnieje. Każdy człowiek, także z niepełnosprawnością, ma prawo do godnego i dobrego życia - mówił Ryszard Dykcik z Teatru Bezdomnego w Żarowie.
Magdalena Pawlik