Jagodowe Pole w Kalnie
Choć ich uprawa jest dosyć wymagająca, właściciele nie narzekają na ciężką pracą, bo robią to wszystko z wielkiej pasji do ogrodnictwa. Zapytaliśmy właścicielkę gospodarstwa Panią Małgorzatę Mierlak, skąd pomysł na taką działalność? I czy to prawda, że kalnowskimi borówkami zajadają się nie tylko mieszkańcy naszej okolicy?
→ Jagodowe Pole to sklep ze zdrową żywnością? Przedsiębiorstwo? Jesteście producentem jagód, borówek? Skąd pomysł na taką działalność?
Jagodowe pole to gospodarstwo rolne zajmujące się uprawą i przetwórstwem borówki amerykańskiej. Pomysł jego założenia powstał z pasji do ogrodnictwa i roślin, a plantacja znajduje się w Kalnie i jest wielkości 0,5 hektara, powstała w 2018 roku.
→ Dużą macie plantację owoców na terenie gminy Żarów? Co i gdzie można u Was zakupić?
Na naszej plantacji posadzone zostały różne odmiany borówek, od deserowych po nadające się typowo do przetwórstwa. Uprawa oparta jest o naturalne i zrównoważone metody, wspomagana jest także różnorodnością biologiczną. Na początku mieliśmy tylko sprzedawać świeże owoce, ale historia Jagodowego Pola nabrała tempa, kiedy pojawiły się pierwsze słoiczki, takie jak konfitury niesłodzone, soki, musy, syropy, octy, herbaty, suszona borówka. Przy plantacji działa sklepik gospodarczy, w którym można zakupić wszystkie produkty i nie tylko. Uczestniczymy także w stałych jarmarkach, targach ze zdrową żywnością, a borówkami z Kalna zajadają się lokalni klienci i nie tylko, także Wrocławianie, Legniczanie i mieszkańcy wielu innych miejscowości.
→ Co jeszcze, oprócz zakupu pysznych owoców, oferuje klientom Jagodowe Pole w Kalnie?
W sezonie letnim organizujemy także spotkania edukacyjno-warsztatowe, połączone z samozbiorami borówek. Można w ten sposób odpocząć na łonie natury, zobaczyć jak wygląda uprawa borówek, poznać smak świeżo zebranych owoców. Głównym moim założeniem jest propagowanie rolnictwa nieprzemysłowego oraz odchodzenie od produktów wysoko przetworzonych. Od 2021 roku jestem członkiem grupy !jEST aLTERNATYWA! Jest to grupa producentów rolnych propagujących rolnictwo nieprzemysłowe, którzy mają oryginalne pomysły stanowiące alternatywę dla kultury masowej i produkcji na dużą skalę. Zasadniczy cel to dostępność produktów prosto od rolnika. Przynależę także do stowarzyszenia Szlakiem Granitu, który również wspiera takie miejsca oraz jestem członkiem sieci DZIEDZICTWA KULINARNEGO Dolnego Śląska.
Dziękuję za rozmowę
Rozmawiała Magdalena Pawlik