Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Rozwój wsi i Rolnictwo Sprawy Wsi Dożynki Gminne w Pożarzysku

  Sprawy Wsi

Zdjęcie uczestników dożynek
10-09-2019

Dożynki Gminne w Pożarzysku

Każdy, kto przyjechał na gminne dożynki do Pożarzyska mógł podziwiać pomysłowe dekoracje, które stanęły w wielu miejscach na terenie wsi. Mieszkańcy Pożarzyska w przygotowanie wszystkich ozdób włożyli dużo wysiłku i zaangażowania.

Gminne dożynki  w niedzielę, 8 września rozpoczęły się uroczystą mszą świętą dziękczynną w kościele p.w. św. Józefa w Pożarzysku, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, bochny chleba oraz kosze owoców i warzyw.

– Każdego roku rozpoczynamy dożynki od mszy św. To piękny zwyczaj staropolski, który przypomina nam, że Bóg jest szafarzem wszelkich łask, a plony ziemi są wynikiem współdziałania Stwórcy i człowieka. Dożynki, tak jak Eucharystia, są przede wszystkim czasem dziękczynienia. Dziękujemy dziś Bogu za błogosławieństwo, za dobre zbiory, ale dziękujemy również Wam – rolnikom za wysiłek i pracę na roli – mówił podczas mszy świętej ksiądz Mariusz Walas.

Po nabożeństwie wszystkich zgromadzonych gości przywitali starostowie tegorocznych dożynek Elżbieta Mnich oraz Krzysztof Stańczyk, którzy przekazali na ręce burmistrza Leszka Michalaka chleb wypieczony z mąki ze zboża zebranego w tym roku, aby sprawiedliwie podzielił się nim z mieszkańcami gminy i zaproszonymi gośćmi.

– Każdy mieszkaniec wsi doskonale wie, jak ważnym świętem są Dożynki. To moment, w którym rolnicy mogą podziękować Bogu za swoje plony, a pozostali rolnikom za trud ich pracy. Jesteśmy tu żeby Państwu podziękować – wszystkim rolnikom, ogrodnikom, sadownikom, pszczelarzom. Pracujecie Państwo na to, żeby nam wszystkim tych owoców ziemi nie zabrakło. Dziękuję wszystkim sołtysom, Radom Sołeckim oraz każdemu, kto w jakikolwiek sposób włączył się w przygotowanie tegorocznych dożynek – dziękował rolnikom burmistrz Leszek Michalak.

Tradycyjnie już zachwyciły kramiki bogate w lokalne produkty, piękne stroje ludowe, pokaźne wieńce dożynkowe i wspaniałe bochny chleba, które są symbolem zebranych plonów i rolniczego trudu. Wzdłuż całej wioski nie sposób było nie zauważyć przepięknych dekoracji dożynkowych. Pomysłowe ozdoby oraz niebanalne witacze, w większości wykonane ze snopków słomy, czekały na przybyłych gości i zapraszały do wspólnego biesiadowania.

Podczas tegorocznych dożynek gminnych burmistrz Leszek Michalak za ciężką pracę, wysiłek, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie podziękował wszystkim zaangażowanym sołectwom składając na ręce sołtysów i przedstawicieli wsi podziękowania i symboliczne bony.