Jak pomagać bezdomnym zwierzętom?
Zauważyłeś błąkające się bądź leżące na poboczu zwierzę? Bądź tym, który pierwszy zatrzyma samochód, wezwie odpowiednie służby i spróbuje złapać psa czy kota. Bądź tym, który sprawdzi, czy zwierzę żyje, czy potrzebuje pomocy. Jeśli niestety nie żyje, przyjrzyj się, czy nie była to karmiąca matka - wtedy gdzieś w pobliżu są jej młode, które bez niej zginą.
Jak zachować się w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia? Gdzie i do kogo zgłaszać takie interwencje? Co zrobić, gdy znajdziemy martwe zwierzę? Poniżej przypominamy ważne informacje.
Gdzie zgłaszamy znalezione zbłąkane, bezdomne zwierzę?
Zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gminy. Co roku radni Rady Miejskiej uchwalają Program opieki nad zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. W ramach takiego programu gmina jest zobowiązana do szeregu działań, w tym do zapewnienia bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, opieki nad wolno żyjącymi kotami, odławiania bezdomnych zwierząt oraz ich sterylizacji albo kastracji.
W godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Żarowie (poniedziałek, środa, czwartek, piątek w godz. 7.30-15.30, a we wtorki w godz. 8.00-16.00) zgłaszamy interwencję do Pani Alicji Urbanik pod nr tel. 74 30 67 367. Po godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Żarowie (po godz. 15.30) oraz w weekendy i święta prosimy dzwonić do oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy nr tel. 47 87 55 200 lub 47 87 55 219.
Gdzie zgłaszamy znalezione martwe zwierzę?
Padła zwierzyna na drodze jest nie tylko problemem estetycznym, ale stanowi również zagrożenie dla poruszających się nią kierowców. Wystarczy chwila nieuwagi lub jazda z nadmierną prędkością, aby najechać na zwłoki i wpaść w poślizg. Skutki mogą być opłakane. Znalezione martwe zwierzę prosimy zgłaszać do Urzędu Miejskiego w Żarowie, do Referatu Gospodarki Komunalnej nr tel. 74 30 67 347 lub 74 30 67 351. Po godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Żarowie (po godz. 15.30) oraz w weekendy i święta prosimy dzwonić do oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy nr tel. 47 87 55 200 lub 47 87 55 219.
Niedopuszczalne jest natomiast pozostawienie na drodze zwierzęcia rannego. Przepisy wyraźnie określają, że kierowca ma obowiązek udzielić pomocy lub powiadomić odpowiednie służby o potrąceniu zwierzęcia. A bardzo często uczestnicy dróg tego nie robią.
Magdalena Pawlik na podstawie informacji z UM Żarów